Занимљивости хемија

ДОБРО ДОШЛИ НА СТРАНИЦУ ЗАНИМЉИВОСТИ ХЕМИЈЕ!




Nauka za tinejdžerke

U okviru projekta Hipatija, 21. aprila  u 15 evropskih zemalja počinje kampanja ”Očekujte sve!” sa ciljem da motiviše tinejdžerke da se bave STEM naukama (више о томе прочитај овде)

Аутор: Виолета Керкез
 



Дмитриј Мендељејев-182.годишњица рођења. 


Цео текст прочитај овде

Аутор: Виолета Керкез


Ноћ музејаааа... 

Trinaesti put za redom jedna majska subota držaće budnom celu Srbiju! Ovogodišnja Noć muzeja održava se 21. maja u skladu sa datumom koju je odredila Evropska Noć muzeja sa sedištem u Parizu. (Цео текст овде)

Аутор: Виолета Керкез


Festival nauke 2015.

Festival nauke se održava od 3. do 6. decembra 2015. godine na Beogradskom sajmu i dalje sa jasnom svrhom – da predstavi, objasni i promoviše nauku na način podjednako blizak i jasan svima, bez obzira na godine i obrazovanje.
(Цео текст овде)

Аутор: Виолета Керкез



Noć istraživača 2015 

U petak, 25. septembra, u gradovima širom Srbije organizuje se Noć istraživača, manifestacija koja ove godine slavi 10. rođendan. (Цео текст овде)

Аутор: Виолета Керкез

 

Корисни линкови за хемију

Ученици који желе да поред обавезног дела градива хемије прошире своје знање ,могу да користе неке од следећих линкова за хемију:

 Виолета Керкез


 

Пуцкетаве бомбоне
 настале су сасвим случајно, 1956. године у Америци током развоја једне марке безалкохолних напитака. Оно што доводи до пуцкетања при њиховој конзумацији јесте угљен-диоксид који посебним поступком остаје заробљен у шећеру од којег се састоје. Када бомбона дође у додир са водом и пљувачком у устима, шећер се топи, ослобађајући угљен-диоксид, који ствара осећај и звук микро експлозија у устима.
 

Кока -Кола

Првобитни рецепт за прављење кока-коле смислио jе Џон Пембертон, ветеран Конфедерациjе, хемичар и апотекар, коjи jе у то време радио у фармацеутско-хемиjскоj компаниjи Игл, из америчке државе Џорџиjа. Пиће jе назвао Пембертонова винска кока, али jе 1886, када jе уведена прохибициjа, модификовао рецепт избацивши алкохол. У апотекама jе, као лек, за пет центи продавао чашу напитка коjи jе добро пролазио, jер се у то време сматрало да су газирана пића врло здрава. Пембертон jе и сам тврдио да кока-кола лечи разне болести, уључуjући и главобоље, импотенциjу и стомачне проблеме. Њен концентрат jе могао да се купи у апотекама као средство за ублажавање стомачних тегоба.

Убрзо се броj произвођача повећао па jе почела и борба око патента и права на употребу имена кока-кола, пића коjе jе настало од комбинациjе два састоjка – листа кокаина и плодова тропског кола дрвета, у коме има два до три одсто кофеина. Око 150 грама листа коке ишло jе на четири литре сирупа, али jе касниjе та количина смањена, да би 1903. свеже лишће коке било потпуно избачено из рецепта. Замењено jе остацима из лишћа ове биљке из ког jе екстракован кокаин, тако да jе ова супстанца остала тек у траговима.

Данас се користи специjално модификовано лишће коке коjе не садржи кокаин. Уз карбонизовану воду и кофеин, кока-кола садржи и шећер, фосфорну киселину, карамел боjу и ароме коjе су пословна таjна компаниjе.

 Занимљив видео материјал-Хемија као уметност
 Погледајте занимљиве хемијске реакције на овом линку.Сигурно ће вам се свидети.

http://www.blic.rs/slobodno-vreme/zanimljivosti/hemija-kao-umetnost-ove-hemijske-reakcije-ce-probuditi-zaludenika-za-nauku-u-vama/b1qnf6z

                                          Hemija vatrometa  



Vatromet je prvi put je upotrebljen u Kini pre oko 1000 godina, i od tada se njegova struktura nije bitno promenila. Vatromet se manifestuje kroz jak zvuk, jaku svetlost i toplotu. Sastoji se od mešavine oksidacionog sredstva, koje najčešće čine nitrati, hlorati ili perhlorati, redukcionog sredstva, odnosno sumpora i ugljenika, soli metala i veziva. Uobičajena raketa za vatromet sastoji se od kartonske cevi prečnika 1,5 do 3,5 centimetara. Na donjem kraju je fitilj i nakon paljenja fitilja vatra dolazi do barutnog punjenja (eksploziva – oksidacionog i redukcionog sredstva) koji se nalazi u donjem delu rakete i služi za izbacivanje rakete do željene visine.
Kao oksidaciono sredstvo su najpre korišćeni nitrati i to kalijum–nitrat zbog stabilnosti i kontrolisane reakcije.
Hlorati daju „spektakularniju“ rekciju zbog većeg sadržaja kiseonika, daju bržu detonaciju, ali su nestabilniji od nitrata i opasniju su za rukovanje od nitrata.
2KClO3 → 2KCl + 2O2
Međutim, u današnje vreme se češće koriste perhlorati zbog povećanje stabilnosti i zbog toga što su bogatiji kiseonikom.
KClO4 → KCl + 2O2
Za cev napunjenu eksplozivom pričvršćen je drveni štapić koji, održava pravac leta rakete. Zatim se od zapaljenog eksploziva upali gornji deo rakete u kome se nalaze materije (soli metala) koje razvijaju jaku svetlost u boji. Izgled vatrometa zavisi od načina pakovanja unutar rakete. Postoji tačno propisana udaljenost mesta ispaljivanja vatrometa od posmatrača, kao i uslov da vetar ne sme biti jači od 20 km/h.

Boje vatrometa nastaju usled sagorevanja metalnih soli, koje imaju karakteristične boje. Atomi svakog elementa upija energiju i daje svetlost određenih boja. Upijanjem energije elektroni prelaze sa osnovnog na više, pobuđeno, energetsko stanje. Pobuđeni elektroni prelaze sa višeg u niže energetsko stanje, a zatim i na osnovno stanje. Tokom ovih prelaza elektron oslobađa energiju tačno određene talasne dužine – boje, koja je karakteristična za atom svakog hemijskog elementa. Na primer, sagorevanjem natrijum nitrata, elektroni natrijuma apsorbuju toplotnu energiju i prelaze u više energetsko stanje. Ovo stanje nije dugotrajno, i pobuđeni elektroni u atomu natrijuma ubrzo “padaju” ka osnovnom stanju i oslobađaju  svetlost  talasne dužine koja odgovara žutoj svetlosti.
Količina emitovane energije varira od elementa do elementa, i svaki ima karakteristučnu talasnu dužinu. Više energije odgovaraju kraćim talasnim dužinama, čije se boje nalaze u ljubičasto-plavoj oblasti vidljivog spektra Niže energije odgovaraju većim talasnim dužinama, odnosno narandžasto-crvenom delu elektromagnetnog spektra.





Пројекат Наша Школа (nasaskola.rs) © Академија Филиповић
Нека права задржана. Администратори школа су одговорни за објављени садржај