Градиво из биологије

Доказивање фотосинтезе, дисања и транспирације

За овај експеримент потребно нам је: саксијаска биљка, епруврте, кречна вода, сламчице, водена биљка, левак,пластична кеса, прехрамбена боја, свеже цвеће.

Доказивање транспирације
У ерлемајер са водом додати прехрамбену боју (нпр. црвена) и ставити унутра цвет беле боје.
Шта се дешава полсле неких 15 минута?
Цвет  почие да прима црвену боју јер се вода креће кроз биљку захваљујући сили транспирације

Доказивање фотосинтезе
У часшу са водом ставити водену биљку и поклопити је левком. На врх отвора левка спустити епрувету напуњену водом и ставити на светло.
 Шта се примећује?
Ученици треба да примета да се ставрају мехурићи у води- њих ствара кисеоник који ослобађа биљка .

Доказивање дисања
Кроз цевчицу убацити ваздух који се издише у уепрувету са кречном водом. Због хемијске реакције са угљен-диоксидом кречна вода ће се замутити.
Поред саксије са биљком ставити чашу са кећном водом, обавити их пластичном кесом и оставити да стоје бар 24 часа.
Шта ће се десити?
Кречна вода у чаши треба да се замути јер биљке ослобађају угљен-диоксид , што значи да биљке дишу

ВИРУСИ

Ти сићушни организми који нам праве многе проблеме, пробај сам да направиш свог вируса помоћу ове шеме.
Можш да га обојиш, исцрташ и украсиш по сопственој жељи!

Можете да поглете и филмић

ГРАЂА  ЋЕЛИЈЕ

Да би смо лакше научили како су ћелије грађене првили смо их од пластелина на часу биологије.
Ево неких:

УСЛОВИ ЖИВОТА НА ЗЕМЉИ

За ученике који желе да одгледају филм "Стварање планета" до краја, о настанку планете Земље и условима живота на њој.

ДОКАЗИВАЊЕ ТРАНСПИРАЦИЈЕ

Мали експеримент на часу биологије, доказали смо да и биљке дишу и врше процес транспирације!

ВЕГЕТАТИВНИ ОРГАНИ БИЉАКА

На часу смо правили од пластелиа вегетативне органе биљака: корен, стабло, лист.

ИЗЛОЖБА КУЋНИХ ЉУБИМАЦА

Ученици шестих разреда направили су изложбу кућних љубимаца