Пробни, Завршни испит и упис у средње школе

ПРОБНИ ЗАВРШНИ - распоред ученика по кабинетима и сатница тестирања.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА РОДИТЕЉЕ о порталу МОЈА СРЕДЊА ШКОЛА путем кога ће се све уписне активности обављати електронским путем.

РЕШЕЊА ЗАДАТАКА СА ПРОБНОГ ЗАВРШНОГ ИСПИТА ИЗ МАТЕМАТИКЕ 2021.

РЕШЕЊЕ ЗАДАТАКА СА ПРОБНОГ ЗАВРШНОГ ИСПИТА ИЗ СРПСКОГ ЈЕЗИКА 2021.

РЕШЕЊЕ ЗАДАТАКА СА ПРОБНОГ ЗАВРШНОГ ИСПИТА - КОМБИНОВАНИ ТЕСТ 2021.

Према Правилнику о упису ученика у средњу школу («Сл. гласник РС», бр. 31/2021), рангирање ученика приликом уписа у средњу школу врши се на основу бодова оствареним током школовања (максимално 60) и бодова стеченим на Завршном испиту (максимално 40).

Бодови који се добијају за успех рачунају се на следећи начин:

• општи успех из шестог разреда множи се бројем 4,

• општи успех из седмог разреда множи се бројем 4,

• општи успех из осмог разреда можи се бројем 4;

• сабирањем ова три резултата добија се број бодова остварен током школовања.

ЗАВРШНИ ИСПИТ

Завршни испит траје три дана (120 минута по тесту):

• Први дан – српски језик 23.06.2021. године од 09,00 до 11,00 часова (максимално 13 бодова);

• Други дан – математика 24.06.2021. године од 09,00 до 11,00 часова (максимално 13 бодова);

• Трећи дан – комбиновани тест 25.06.2021. године од 09,00 до 11,00 часова (задаци из биологије, физике, хемије, историје и географије) (максимално 14 бодова).

Тестови из српског језика и математике носе максимално по 13 бодова, а комбиновани тест највише 14 бодова.

Ученик стиче право на упис у гимназије и стручне школе у четворогодишњем трајању уколико је остварио укупно 50 бодова (бодови са школовања + бодови са Завршног испита).

КАЛЕНДАР УПИСНИХ АКТИВНОСТИ 2021.

Календар уписа 2021. - интерно за школе.

КОНКУРС 2021/22.

ДУАЛНО ОБРАЗОВАЊЕ - значење и могућности.

Листа образовних профила и смерова средњих школа из Вршца и Алибунара са минималним бодовима уписаних ученика из претходних година.

Процедура уписа у средње школе

ВИДЕО УПУТСТВО

Ученик или родитељ, односно други законски заступник, моћи ће да изврши увид у сва ТРИ ТЕСТА СА ЗАВРШНОГ ИСПИТА  електронским путем помоћу корисничког имена и лозинке.
Корисничко име је Идентификациони број ученика, а лозинка је јединствена и уписана је на омотници сваког теста – Примерак за ученика.

После утврђивања укупног броја бодова, бодова остварених на пријемном испиту, бодова остварених на такмичењима и бодова додатих за упис у школу под повољнијим условима, кандидат за упис у школу, његов родитељ односно други законски заступник, има право да на два начина изрази највише 20 опредељења за даље школовање, и то:
1) на порталу, електронским путем;
2) у матичној основној школи, писменим путем.
Изражавање опредељења за даље школовање електронским путем може да користи родитељ, односно други законски заступник кандидата који има ауторизовани електронски приступ порталу (у даљем тексту: ауторизовани корисник).
Ауторизовани електронски приступ обезбеђује се преко приступних параметара које је основна школа, која води књигу евиденције о образовно-васпитном раду у електронском облику, доставила родитељу, односно другом законском заступнику, на адресу електронске поште коју је навео у захтеву.
Захтев обавезно садржи податак о јединственом матичном броју кандидата и родитеља, односно другог законског заступника.
Опредељење за даље школовање садржи, према листи објављеној на порталу и у Конкурсу за упис у средњу школу:
1) осмоцифрену шифру кандидата;
2) име и презиме кандидата;
3) име родитеља, односно другог законског заступника;
4) назив и место основне школе у којој је кандидат стекао основно образовање и васпитање;
5) шифру и назив смера гимназије, односно образовног профила, за свако од опредељења за даље школовање;
6) назив школе и место у коме се налази школа, за свако од опредељења за даље школовање;
7) језик на коме кандидат жели да стиче средње образовање и васпитање.

На основу опредељења кандидата и укупног броја бодова остварених по свим основама, врши се распоређивање кандидата по школама према типу школе, смеровима гимназије, односно образовним профилима.
Кандидат, његов родитељ односно други законски заступник, може да изврши увид где је распоређен на два начина, у складу са законом, и то:
1) на порталу;
2) у матичној основној школи.
Спискови распоређених кандидата достављају се матичним основним школама и одговарајућим школама.
Када већи број кандидата од броја предвиђеног за упис у школу оствари исти број бодова, предност у рангирању, до броја предвиђеног за упис, има кандидат који је:
1) носилац Дипломе "Вук Караџић";
2) освојио већи број бодова на такмичењима;
3) освојио већи укупан број бодова на завршном испиту.
Када кандидат, његов родитељ односно други законски заступник, изврши увид у распоређивање, може да поднесе пријаву за упис у школу на два начина, и то:
1) на порталу, као ауторизовани корисник, електронским путем;
2) у школи, писменим путем.
Пријава за упис садржи податке о:
1) кандидату (име и презиме, осмоцифрену шифру и јединствени матични број);
2) називу и месту основне школе у којој је кандидат стекао основно образовање и васпитање;
3) називу смера гимназије, односно образовног профила на који је кандидат распоређен;
4) називу и месту школе у коју је кандидат распоређен;
5) језику на коме кандидат стиче средње образовање и васпитање;
6) страном језику, односно страним језицима које кандидат наставља да учи у средњем образовању и васпитању;
7) изборном програму, односно изборним програмима за које се определио кандидат;
8) обавезном изборном предмету за који се определио кандидат (верска настава, односно грађанско васпитање);
9) потреби кандидата за смештајем у дому ученика;
10) могућности кандидата за приступ интернету.

Све актуелности можете пратити на сајту МПН путем ЛИНКА.

Интерактивном "Водичу за избор занимања" Националне службе за запошљавање, можете приступити путем овог линка: http://www.vodiczaosnovce.nsz.gov.rs/